• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://www.twitter.com/nail hoca çelik
  • https://www.youtube.com/nail hoca çelik

Memur-Sen heyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakamı Vedat Işıkhan'ı ziyaret etti

Görüşmede; Memur-Sen ile uzlaşılamayan 7.Dönem Toplu Sözleşme sonrası Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı olarak uygulamaya geçen zam oranları neticesinde Haziran ayı enflasyon rakamıyla birlikte belli olan, Temmuz’da kamu görevlileri ve emeklilerine %19,31 oranında maaş/ücret artışı yapılacak olmasının yetersizliğine dikkat çektik.

Enflasyonla mücadelenin kararlılıkla devam etmesine destek, kamu görevlilerinin ve emeklilerinin durumunun gözden kaçırılmaması noktasında ısrarcı olduğumuzu belirttik.

 %25 Kira sınırının kaldırılması, doğalgaz desteğinin sona ermesi ve Haziran ayı enflasyonuna yansımayan ama giderleri büyük oranda artıran %38 elektrik zammı kamu görevlilerimizin cebine olumsuz yansımıştır. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı kamu görevlilerine kayıp yaşatmıştır ve iyileştirme yapılması tedirginlikleri ve riskleri azaltacaktır.

 Kamu görevlisi emeklilerine yansıtılmayan seyyanen zammın 14.390 TL seviyelerine yükseldiğini ve mağduriyetin giderek büyüdüğünü ifade ettik. Ocak ayında İşçi-Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarının artırılarak kamu görevlisi emeklileri ile eşitlendiğini belirttik. Şimdi de kamu görevlisi emeklilerimizin %6,34 olan ilave ödemesini %12’ye yükselterek İşçi-Bağ-Kur emeklileriyle eşitlememiz gerektiğini belirttik.

 CHP-AYM tarafından iptal edilen Toplu Sözleşme İkramiyesi, 7. Dönem Toplu Sözleşme’de kamu görevlilerinin bütçesine ayrılmak üzere Bütçe Kanununa eklendiğini ifade ettik. İptal edilen düzenleme çalışanların bütçesine zarar verdiğini belirterek; Cumhurbaşkanımızın bu durumun yeniden düzeltileceğine ilişkin sözünün boşluğa düşürülmemesini, telafi edecek düzenlemenin 15 Temmuz maaş/ücret artışlarına yetiştirilmesi gerektiğini belirttik.
Meclis kapanmadan sorun çözülmeli, mağduriyetler giderilmelidir.

 1.Dereceye 3600 Ek Gösterge kamu görevlisi ve emeklileri için oldukça önemli olduğunu belirterek, beklentilerin ve vaatlerin bir an önce hayata geçirilmesini ifade ettik.

 2023 Kasım KPDK toplantısında gündeme getirdiğimiz ve Çalışma Genel Müdürlüğü’ne ilettiğimiz 4688 sayılı Kanun değişikliği taleplerimizin sonuca ulaştırılması gerektiğini belirttik. 4688 sayılı Kanununa yönelik beklentiler geciktirilmemeli, değişiklikler yapılarak evrensel ilkelere uyumlu hale getirilmelidir.

 Toplu sözleşme hükümlerimize müdahale niteliğinde olan ve Tasarruf Tedbirleri kapsamında yer alan Servis Hizmeti; daha iptal edilmeden hem kamu görevlilerini hem de kamu kurum ve kuruluşlarını tedirgin etmiştir. Servis Hizmeti sözleşmelerinin yenilenmemesi ya da geciktirilmesi tek bir kurumda dahi büyük kargaşalara neden olduğu görülmeli, bu kargaşanın bütün kurumlarda yaşanarak test edilmesi yanlışından dönülmelidir.

Fazla Çalışma Ücreti ve diğer Toplu Sözleşme hükümlerimizim Anayasa, Uluslararası Sözleşmeler ve 4688 sayılı Kanunla koruma altına alınan kazanımlarımızın Tasarruf-Tedbir-Önlemlerle engellenmemesi gerektiğini ifade ettik.

 YHS, teknik personelin sorunları başta olmak üzere kamu görevlilerimizin sorunlarını dile getirdik.

Türkiye’nin sosyal diyaloğa, çözüm odaklı bakış açısına ve sosyal devlet anlayışıyla uyumlu politikalara verdiği değeri biliyor, kamu görevlilerinin haklı beklentilerinin zaman kaybedilmeden ve sosyal maliyet üretilmeden çözüleceğine inanıyoruz.

27 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret489571
Üyelik Girişi
ÜYELİK

SİTE MENÜSÜ