• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://www.twitter.com/nail hoca çelik
  • https://www.youtube.com/nail hoca çelik
70 YILLIK MENEMEN SIRRI İFŞA OLDU

Aslında ne kadar sır denebilir bilinmez çünkü olayların gelişimin zaten bu olguyu tahmin ettiriyordu. Son yıllarda açıklanan Genelkurmay ve Emniyet arşiv belgeleri de olayı gerçekleştirenlerin esrarkeşler olduğunu ortaya çıkartmıştı.

Ama derin komplo şimdi isim verilerek açıklanmış oldu.

İşadamı Hasan Külünk, Hamdullah Suphi Tanrıöver’in 1973 yılında Osman Yüksel Serdengeçti'ye "Kabakçı taifesine (zamanın esrarkeşleri) üç beş kuruş verdik. Bir nümayiş tertipledik. Fakat kontrolden çıktı, zavallı Kubilay kurban oldu. O bizim günahımızdır." dediğini iddia etti.

TVNET’te Veyis Ateş’in sunduğu Akşama Doğru programına konuk olan işadamı Hasan Külünk, Osman Yüksel Serdengeçti’nin kendisine zamanı geldiğinde anlatması için Menemen Hadisesi'ne dair bir emanet bıraktığını söyledi.

1930’ların sonlarında Hamdullah Suphi Tanrıöver’in Serdengeçti’ye, onun da 1973 yılında kendisine aktardığı, uygun zaman ve zeminde kamuoyuna açıklanması istenen sırrı Hasan Külünk şu şekilde aktardı: “Osman Yüksel Serdengeçti bana, ‘Hasan sana bir şey anlatacağım. Bu bir emanettir. Türkiye şartları müsait olduğu zaman sen bunu devredersin’ dedi. Bir gün Ankara’da Türk Ocakları’nda bulunduğu sırada Hamdullah Suphi Tanrıöver onu bir kenara çağırır ve gel sana özel bir şey anlatayım der. Bu Menemen olayı var ya, onu biz yaptık. Kabakçı taifesine (zamanın esrarkeşleri) üç beş kuruş verdik. Bir nümayiş tertipledik. Fakat kontrolden çıktı, zavallı Kubilay kurban oldu. O bizim günahımızdır. Osman bunu sana söylüyorum, münasip bir zamanda, münasip bir yerde neşredersin. Şimdi günü değil“

(tvnet)

  
2319 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret456369
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ