• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://www.twitter.com/nail hoca çelik
  • https://www.youtube.com/nail hoca çelik
BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI ANKARADA GERÇEKLEŞTİ

Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı Ankara Büyük Anadolu Otel’de Genel Başkan Mehmet Bayraktutar’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Genel Merkez yönetim kurulu, disiplin ve denetim kurulu ile şube başkanlarının katıldığı toplantıda önümüzdeki dönem toplu sözleşme toplantısında sunulacak maddeler ve 15 Mayıs üye sayılarının değerlendirilmesi yapılırken ülke ve dünya gündemine dair önemli değerlendirmelerde de bulunuldu.


Yarını İnşa Etme Azmi İle Yürüyoruz

Başkanlar kurulu toplantısında katılımcılara hitap eden Genel Başkan Mehmet Bayraktutar, Diyanet-Sen’in yola çıktığı 1998 yılından bu yana değerler sendikacılığı yaptığını belirterek Diyanet-Sen’in değerlerimizi ihya eden, yarınımızı ise inşa etme azmini hep diri tutmaya çalışan bir topluluk olduğunu söyledi.

Diyanet-Sen’in insanı ve emeğini aziz bilerek başta insan olmak üzere tüm varlığın emanet hakkını idrak ederek bugünkü emperyalist dünya düzenine karşı insan onurunu ve hürriyetini merkeze alan ve “yeni bir dünya mümkündür” müjdesini sadece kendi ülkemizde değil bütün dünya sathında dile getiren müdrik ve mümbit bir topluluk olduğunu ifade etti.

Ülkemiz zor bir dönemeçten geçtiğine dikkati çeken Bayraktutar, dünyanın yeni bir paylaşım sürecinden geçtiğini “Yeni Dünya Düzeni” maskesi altında, emperyalist güçlerin terörle mücadele kisvesi içinde ülkeleri hizaya getirme, direnişlerini kırma, köklerinden koparma taktikleriyle geçmişteki sömürü oyunlarını bu gün de terörü kullanarak oynadıklarını belirtti.

Diyanet-Sen Yeni Destanlar Yazıyor

Diyanet-Sen’in Mayıs ayı verilerine göre hizmet kolundaki diğer sendikalara büyük fark atarak bu yıl 83 Bin 671 üye ile 16. Yetkili sendika olduğunu hatırlatan Bayraktutar söyle devam etti:

Birlerle başladığımız sendikal yolculuğumuza bu gün şükürler olsun binlerle devam ediyoruz. Hiçbir sendikaya nasip olmayan 81 ilin 81’inde yetkili sendikayız. Kurum çalışanlarının yüzde 68’inin sendikamıza üye olduğu kırılması zor bir rekorun sahibiyiz.

Diyanet-Sen aynı hizmet kolundaki diğer 18 sendikanın toplamına dahi büyük fark atarak din görevlilerinin ve vakıf çalışanlarının güvenlerini boşa çıkarmadığını bir kez daha ispatlamıştır.

Diyanet-Sen’in kurulduğu günden bu yana, etkili ve yetkili sendika olma yolunda verdiği mücadele, yaptığı çalışmalar 15 Mayıs 2004’te genel yetkili sendika olarak Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olma hüviyetiyle daha da anlam kazanırken, sendikamız bugün hem nicelik hem de nitelik bakımından zirveden yeni ufuklara yolculukta yeni bir destan yazmıştır.

Sendikamızın hem nicelik hem de nitelik olarak bugünlere gelmesinde emeği olan şube başkanı ve yönetiminden ilçe yönetimleri ve işyeri temsilcilerimize; gece gündüz demeden, canla başla, adanmışlık duygusuyla, zamanının önemli bir kısmını sendikal mücadelemize hasreden siz değerli başkanlarıma ve bütün üyelerimize teşekkür ediyorum. 

Tekliflerimizin Maliyetine Değil Mahiyetine Bakılmalıdır

Din görevlilerinin lojman sıkıntıları, Ek göstergelerin yükseltilmesi, mahrumiyet yerlerinde çalışanlara tazminat verilmesi, Kur’an Kursu Öğreticilerimizin öğretmen haklarından faydalanması, Vakıf kira gelirlerinden personele destek sağlanması gibi bir çok konuda sıkıntılar yaşadığına değinen Bayraktutar Ağustos ayında gerçekleştirilecek toplu sözleşmeler için sendika olarak çalışmalara başladık. Sizlerden gelen teklifleri değerlendirerek dosyamızı oluşturacağız. Kamu iş verenden toplu sözleşme sürecinin, ‘bütçe disiplini’ ve ‘mali yeterlilik’ bahaneleri altına alınmadan tekliflerimizin maliyetinden ziyade mahiyetinin konuşulduğu bir anlayışla sonuçlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Toplu sözleşme masasına teklif sunacak olan siyasi iradenin, toplu sözleşmeyi refahın adil paylaşımı için fırsat olarak gördüğünü ispatlayacak bir anlayış ve içerikle hareket etmesini bekliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

İdeolojik Körlükle Sendikacılık Yapılmaz

Eğitim-İş Sendikasının “4-6 yaş grubu çocuklar için Kur'an Kursu eğitim programının yürütmesinin durdurulması ve iptali için” Danıştay'a dava açmasını eleştiren Bayraktutar “Ben onlara bir şey hatırlatmak istiyorum…Sizin iman ettiğiniz pozitivizm ve onun cürufları çoktan tarihin çöplüğüne atıldı…”şeklinde konuştu.

Din Görevlileri Sahipsiz Değil

Son günlerde bazı illerde meydana gelen din görevlilerine yönelik şiddet olayları kınayan Bayraktutar “Aslı astarı olmayan bahanelerle din görevlerine saldırmak, hakaret etmek kimsenin haddi değildir. Şunu herkes bilmeli ki din görevlileri sahipsiz değildir. Her zaman toplumun birlik ve beraberliği için çabalayan peygamber varisi bir mesleği icra eden din görevlilerimize kimse bu muameleyi reva göremez. Din görevlilerimize şiddet uygulayanlar bunun hesabını hukuk önünde verecektir. Bizler de sendika olarak din görevlilerimizin arkasındayız ve davalarında takipçisiyiz.” Dedi.

Yalçın: Diyanet-Sen Yetki Rüyamızı Gerçekleştiren Sendikadır

Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan ve bir konuşma yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Alçın Diyanet-Sen’in Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikalar arasında ilk yetkiyi alan sendika olduğunu hatırlatarak “Diyanet-Sen bizim besmelemizdir, Memur-Sen’in yetki rüyasını gerçekleştiren sendikadır”dedi.

Din görevlilerinin sendikal manada büyük bir yol kat ettiğini belirten Yalçın, Din görevlileri artık umutsuz değil… Din görevleri çözümü arayacağı yeri artık biliyor. “Bu sorunu çözse çözse Diyanet-Sen çözer” sözü artık slogan haline gelmişse bu sizlerin geldiği noktayı göstermesi açısından son derece önemlidir. Dün konuşulan bir çok konuyu artık tartışmıyoruz. Din görevlisinden sendikacı olur mu, din görevlilerin sendikası olur mu? Sorularını artık geride bıraktık. Diyanet-Sen 21 yılık tecrübesi 16 yılık yetkisiyle Diyanet ve Vakıf çalışanlarının çözüm adresi, yeni ufuklardan yeni umutlara yolculuğunda yol gösterenidir” ifadelerine yer verdi.

Memur-Sen ve Diyanet-Sen’in güzel kazanımlara imza attığının altını çizen Yalçın, 27 yıllık sendikal tecrübemizle büyük başarılara imza attık ancak durmak yok daha iyisini yapmak için yola devam etmek gerekir. Ne zaman pedal çevirmeyi bırakırsak dengeyi kaybederiz. O yüzden gösterilecek rehavet büyük felaketlere sebep olur bilinci ile yolumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki dönem toplu sözleşme döneminde de yeni kazanımlar için sorunların çözümü için en iyisini yapmak için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Karabulut: Kadınların Gücünü Sendikal Kazanıma Dönüştürelim

Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda bir konuşma yapan Diyanet-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı İlknur Karabulut, sendikal çalışmalarda kadınların gücünden yeterince yararlanılmadığına dikkati çekerek “Kadınlar gerek çalışma hayatında gerekse sendikal örgütlenmede sizlerin de bildiği gibi sayısal olarak daha az. Ancak olan potansiyel de maalesef yeterince kullanılmıyor. Sayısal olarak az olsa bile kadın gücünü sendikal hayatta daha etkili kullanmayı başardığımızda sendikal kazanımlarımızda artacaktır. Kadınlara gerekli ortam sağlandığında fırsat verildiğinde emin olun sizin yükünüzü hafifletecek bu potansiyel güç kazanıma dönüşecektir. Biz sendikalı kadınlar olarak sendikal yükünüzü paylaşmaya, hafifletmeye hazırız. ” dedi.

Konuşmaların ardından Memur-Sen Genel Başkan Danışmanı Hüseyin Rahmi Akyüz toplu sözleşme süreci hazırlıkları ile bilgilendirmelerde bulundu.

Memur-Sen Genel Başkan Danışmanı Tarkan Zengin ise “Kamuda Etkili Sendikacılık” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Bilgisayar yazılım uzmanı Harun Doğan “Mobil Üye Takip Otomasyonu ve Programla ilgili yeniliklere ve güvenlik önemleri konusunda bilgi verdi.

Diyanet-Sen Hukuk Müşaviri Av. Hacı Muharrem Mankır Hukuk Bürosu’nun çalışma ilkeleri ve dava açma ve izlenmesi gereken yol konusunda bilgilendirme yaptı.

Şube başkanlarının dilek ve temennilerinin ardından program sona erdi. 

  
207 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret458502
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ