• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://www.twitter.com/nail hoca çelik
  • https://www.youtube.com/nail hoca çelik
ALİ YALÇIN İSMAİL KONCUK'U FENA YAKALADI

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya üzerinden Memur-Sen’in tekliflerini çarpıtmaya çalışan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un çelişkilerini ortaya çıkardı.

A+A-

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya üzerinden Memur-Sen’in tekliflerini çarpıtmaya çalışan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un çelişkilerini ortaya çıkardı. Yalçın, Kamu-Sen’in 2004'teki tekliflerinden ve kendi hazırladıkları "Sendika Yöneticisi ve İşyeri Temsilcisi Rehberi" kitaplarından ilgili bölümleri yayınlayarak, “Dayanışma Aidatı” konusunu ilk olarak Kamu-Sen’in gündeme getirdiğini belirtti. Yalçın, paylaşımlarıyla Kamu-Sen'in maskesini düşürürken, İsmail Koncuk sosyal medyada zor duruma düştü.

 

Yetkili Konfederasyon Memur-Sen bir süre önce 4.Dönem Toplu Sözleşme tekliflerini açıklamış, bunun üzerine Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Memur-Sen’in “Dayanışma Aidatı”na ilişkin teklifini öne sürerek Memur-Sen’i, çalışanlar arasında ayrıştırma yapmakla suçlamıştı. Oysa "Dayanışma Aidatı" teklifinin 2004 yılında ilk kez Kamu-Sen tarafından gündeme getirildiği ortaya çıktı. Kamu-Sen tarafından hazırlanan "Sendika Yöneticisi ve İşyeri Temsilcisi Rehberi" kitapçığında yer alan ifadelerde teklifin Memur-Sen'den önce Kamu-Sen tarafından ÇSGB'ye sunulduğu belgelendi. Söz konusu teklifi Memur-Sen toplu sözleşme tekliflerine ekleyince Kamu-Sen'in tepki göstermesi, Demirel'in "Dün dündür, bugün bugündür" sözlerini akıllara getirdi.

 

Kamu-Sen'in Dün Dündür Bugün Bugündür Anlayışına Tepki
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya üzerinden Kamu-Sen'in bu çelişkilerini deşifre etti. Yalçın, Kamu-Sen’in “Dün dündür, bugün bugündür” anlayışıyla sendikacılık yaptığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Biz ne istiyoruz Toplu Sözleşme Teklifimizde? 77 TL Toplu Sözleşme İkramiyesi yetkili sendika üyelerine 200 TL, diğerlerine 102 TL olsun. Sizin yaptığınız sözleşmeler ve insafınız ise ortada. Biz sendikalılık/örgütlülük artsın diye 77 TL diğer sendika üyelerine de 102 TL olsun demişiz. Sizin insafınıza kalsak; yağmurlu havada bir damla su vermezsiniz. Kaldı ki biz zammı sizin gibi kasamıza değil, üyenin kesesine istemişiz. Zamanında teklifi sunan sizsiniz. Yetkili Konfederasyon ve sendikalar Memur-Sen olunca "Dün dündür, bugün bugündür" Öyle mi.? Tutarlı olmak lazım. Ahlakın asgari şartı tutarlılıktır.”

 

İşte Kamu-Sen'in 2004 Teklifi
Kamu-Sen, 2004’de kendi teklifinde şu ifadelere yer vermişti: “Bu toplu görüşmede belirtilen sosyal ve ekonomik haklardan yetkili sendikalar ile bunların bağlı bulunduğu konfederasyona bağlı sendika üyeleri yararlandırılır. 4688 sayılı Kanun’un 15.Maddesi’nde olanlar hariç, diğer kamu görevlileri ise üyelik aidatının 2/3’si kadar dayanışma aidatı ödeyerek eşit oranda toplu görüşmenin sadece mali ve ekonomik haklarından yararlanabilirler. Hiçbir şekilde sendikaya üye olmayan ya da dayanışma aidatı ödemeyen kamu görevlileri toplu görüşme hükümlerinden yararlandırılmazlar. Aksi takdirde her bir yararlandırma için ilgilinin toplam aylık geliri kadar bir miktarı; kamu işveren veya ve-eri taraf sendikaya tazminat olarak öder.”

 

Sosyal medya üzerinden Kamu-Sen'e bağlı Türk Yerel Hizmet Sen & Balıkesir Belediyesi Toplu Sözleşme Metni’ni de paylaşan Yalçın, “Sözleşmeden yararlanacaklar bedel öder” maddesinin de paylaşıldığına dikkat çekti.

 

Yalçın, Tüm Bel Sen & Bekirpaşa Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi’ni de yayınladı.

 

Batman Belediyesi & Tüm Bel Sen Sözleşmesi’ni de paylaşan Yalçın, metindeki ifadeleri şu şekilde açıkladı; “Üyelerimiz %1 ödeyecek, istifa eden yararlanamaz. Başka sendika %2, sendikasız %3.”

 

Yalçın, Döşemealtı Belediyesi & Tüm Bel Sen Sözleşmesi’nde geçen, “Üyelerimiz sendikamıza %1 aidat ödeyecek.Gerisi %5 ödeyecek” ifadesini de paylaştı.

 

Toplu Sözleşme görüşmeleri, yetkili konfederasyon ve hizmet kollarında yetkili sendikalar ile ÇSGB Bakanı Başkanlığındaki heyet arasında gerçekleşiyor. Sendikalar heyetinin başkanlığını ise Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yapıyor.

 

Görüşmelerde yetkili konfederasyon Memur-Sen. Yetkili sendikalar ise yine Memur-Sen'e bağlı 11 sendika. Masada görüşülecek teklifler Memur-Sen ve Memur-Sen'e bağlı sendikaların teklifleri. Görüşmeler ise resmen 1 Ağustos'da başlıyor.

 

  
489 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret456366
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ