• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
EMEKLİLERE PROMOSYON, EMEĞİN VE EMEKLİ'NİN HAKKINI KORUYAN MEMUR-SEN'İN KAZNIMIDIR
12.30.16, Cuma
​Memur-Sen’in toplu görüşme ve toplu sözleşme teklifleri arasında yer erdiği, Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında gündeme getirdiği, farklı platformlar aracılığıyla fiili ve fikri takibini gerçekleştirdiği emeklilere maaş promosyonu ödenmesi konusu kazanımla sonuçlandı.

Başbakan Sn. Binalı YILDIRIM tarafından yapılan açıklamayla, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli aylığı ödenen emeklilere 2017 yılında maaş promosyonu kapsamında ödeme yapılacağı açıklandı. Söz konusu ödeme, tek seferde gerçekleştirilecek.

2017 yılının Ocak ayından itibaren başlayacak maaş promosyon ödemeleri, Mart ayı sonuna kadar tamamlanmış olacak. Promosyon ödemesinden yararlanan emekliler, üç yıl boyunca maaş aldıkları bankayı değiştiremeyecekler.

Açıklanan Tutarlar, Emeklilere Promosyon Uygulamasının Emeklemeyerek Başladığını Gösteriyor

Başbakan Sn. Binali YILDIRIM’ın açıklamasında yer verdiği bilgilere göre, promosyon ödemesinde esas alınacak maaş tutarları ve karşılığında ödenecek maaş promosyonu tutarı aşağıdaki tabloda gösterileceği gibi olacaktır.

Yaklaşık 11,5 milyon emeklinin yararlanacağı maaş promosyonu ödemlerinde, kamu görevlileri emeklilerinin büyük bölümü, maaşı 2000 TL’nin üzerinde olanlar grubunda yer almakta olup, buna göre 450 TL maaş promosyonu ödemesinden yararlanacaktır.

Üç yıl boyunca aynı bankadan maaş alacak olan emeklilere yapılacak maaş promosyonu ödeme tutarlarının üç yıl için 300 ila 450 TL arasında olması beklenen ve hak edilen tutarın oldukça gerisinde kalmıştır. Kamu görevlilerine yönelik maaş promosyonu ödemlerinde maaş düzeyine göre farklı tutarlar belirlenmezken, emeklilerde maaş düzeyine göre farklı tutarların belirlenmesinin neden(ler)i kamuoyuna mutlaka açıklanmalıdır.

Maaşlarının bankalar eliyle ödenmesi karşılığında emeklilere ödenecek olan maaş promosyonu tutarları, promosyon uygulamasının emekleyerek başladığını gösteriyor. Emeklilerin maaş promosyonu uygulamasından yararlanma hakkına kavuşmasını sağlayan sürecin kazanımla tamamlanmasını sağlayan Memur-Sen olarak promosyon tutarlarının ilerleyen süreçte artırılması için girişimlerde bulunacağız ve toplu sözleşme masası ve KPDK gibi platformlarda konuyu gündemde tutacağız.

Diğer taraftan, kamu görevlisi emeklilerinin maaşlarının artırılmasını sağlayan üçüncü toplu sözleşme sürecinde maaş promosyonu ile birlikte tekliflerimiz arasında yer verdiğimiz emekli kamu görevlilerinin aile (eş ve çocuk) yardımından yararlanmasını sağlayacak düzenlemenin yürürlüğe girmesi, emeklilerden tedavi katılım ve ilaç katkı payı alınmaması başta olmak üzere emekli kamu görevlilerinin mali haklarında artış sağlayacak tekliflerimizin kazanıma dönüşmesi noktasındaki kararlılığımızı koruyacak ve girişimlerimizi sürdüreceğiz.

Memur-Sen Konfederasyonu olarak, toplu görüşme süreçlerinde dile getirdiğimiz, toplu sözleşme masasına teklif olarak taşıdığımız, Kamu Personeli Danışma Kurulu gündeminde yer almasını sağladığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK ve bankaların temsilcilerinin bir araya gelmesini sağlamak suretiyle tekliften kazanıma dönüşme sürecini başlattığımız “emeklilere maaş promosyonu ödenmesi” uygulamasının emeklilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. 

  
373 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret437478
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ