• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://www.twitter.com/nail hoca çelik
  • https://www.youtube.com/nail hoca çelik

4/B'LİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLSÜN ARTIK!

İzmir Diyanet-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Nail Çelik; Kamuda çalışanlar arasında huzursuzluğa neden olan 4/B’li veya 4/C’li çalışanları gibi ayırımlara son verilerek, aynı işi yaptığı halde farklı muamelelerle karşı karşıya kalan çalışanların rah

     4/ B’ Lİ SÖZLEŞMELİLER  SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNÜ İSTİYOR

       İzmir Diyanet-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Nail Çelik; Kamuda çalışanlar arasında huzursuzluğa neden olan 4/B’li veya  4/C’li çalışanları  gibi ayırımlara son verilerek, aynı işi yaptığı halde  farklı muamelelerle karşı karşıya kalan çalışanların rahatlatılması lazım., Başkan Çelik:

   “Kamuda 4/B statüsünde sözleşmeli istihdam edilen on binlerce kişi kadro mücadelesi veriyor. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, 4/B kapsamında, işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileri çalıştırılıyor.

                                ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

   Bu kişilerin kadro sorunu yıllardır devam ediyor. 2018 yılında çıkartılan 703 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) uyarınca, 9 Temmuz 2018 tarihinden sonra işe başlayan sözleşmeli personel, 3+1 sistemine göre kadroya geçirilecek. Ancak, aynı işi yapmakta olan fakat bu tarihten önce çalışmaya başlamış sözleşmeli personel kadroya geçirilmiyor.

 

                          SÖZLEŞMELİLER DAVA AÇIYOR

   Sözleşmeli personelin kadroya geçmek için açtığı davalar, çalışanlar lehine sonuçlanmaya başladı. Davayı kazananlar kadroya geçiriliyorlar. Ancak, kadroya geçebilmek için herkesin bireysel dava açması gerekiyor. Davaların çalışanlar lehine sonuçlanmasının ardından diğer sözleşmeli personel de bireysel davalar açmaya başlamıştır.. İdare mahkemelerinde dosyalar giderek birikiyor.

Sözleşmeli personelin en çok çalıştığı kurumlardan biri de Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Diyanet İşleri Başkanlığında İmam-Hatip, Müezzin-Kayyum, Kuran kursu öğreticisi olarak çalışan 27 bin 4/B’li sözleşmeli çalışan vardır. Bunların 9500’ünün 703 sayılı KHK’dan sonra göreve başladı,  bunlar 3+1 sistemiyle 4 yıl sonra kadroya geçeceklerdir.

            17 BİN SÜREKLİ SÖZLEŞMELİ KADRO BEKLİYOR

Daha önce çalışmaya başlayan 17 bin kişi ise sürekli sözleşmeli olarak kalacaklardır. 17 bin kişi mahkemelerde dava açmaya hazırlanıyor.

   Diğer kurumlarda çalışanlarla beraber on binlerce kişi mahkemelere başvurmaya hazırlanıyor. Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası olarak biz diyoruz ki;

Sorunun çözümü için kanun değişikliği yapılması gereklidir.

 “Kamu çalışanlarının kadroya geçmesini niye mahkemeler belirlesin. Türkiye Büyük Millet Meclisi geçmişte 4/B’lileri kadroya geçirdi. Binlerce kişi davayı kazandığında dava giderlerini devlet ödeyecek. 4/B’li olarak çalışmayla kadroya geçme arasında devlet bütçesi açısından bir fark yoktur.

   ATAMA, NAKİL, EŞ DURUMU,UNVAN DEĞİŞİKLİĞİNDE Kİ SIKINTILAR GİDERİLSİN

Sadece atama ve nakillerde sıkıntı var. Eş durumu tayinlerinde, unvan değişikliklerinde sıkıntı var. Örneğin 4/B’li çalışan kişi doktora yapmış olsa bile imamlıktan başka hiçbir göreve atanamıyor, vaiz, müftü, müdür olamıyor, başka kuruma geçemiyor. Kadroya geçmek için açtıkları davaları kazanan arkadaşlarımızın mahkeme kararları kesinleştiği için şu anda herkes dava açmaya hazırlanıyor.

     Biz istiyoruz ki sorun mahkeme kapılarında değil, TBMM’de çözülsün. Çalışanlarımız neden mahkeme kapılarında çözüm aramakla uğraşsın?” Dedi.

 

18 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret456195
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ