• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://www.twitter.com/nail hoca çelik
  • https://www.youtube.com/nail hoca çelik

SÖZLEŞMELİLERE UYGULANAN ÇİFTE STANDARTA SON VERİLMELİDİR

Diyanet-Sen, Diyanet-İşleri Başkanlığı’nda çalışan 4/B Sözleşmeli personele uygulanan çifte standartın bir an önce kaldırılarak tüm sözleşmeli personelin 3+1 kadro hakkından, eş durumu ve becaiş hakkından yararlanması için çalışmalarına devam ediyor.

Diyanet-Sen, Diyanet-İşleri Başkanlığı’nda çalışan 4/B Sözleşmeli personele uygulanan çifte standartın bir an önce kaldırılarak tüm sözleşmeli personelin 3+1 kadro hakkından, eş durumu ve becaiş hakkından yararlanması için çalışmalarına devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan 4-B Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi için uygulanan 3+1 formülü 9 Temmuz 2018’den önce atanan sözleşmeli personeli kapsamıyor. 9 Temmuz 2018’den sonra atananlar ise 1 yılın sonunda becaiş ve eş durumu tayininden yararlanamıyor.

Diyanet-Sen, aynı kurumda çalışan 4-B Sözleşmelilere uygulanan bu çifte standartın bir an önce son bularak tüm 4/B sözleşmeli personelin 3+1 formülü ile kadroya alınması ve çalışmalarını müteakip 1 yılın sonunda eşi ister kamuda isterse özel sektörde çalışsın tüm 4/B sözleşmeli personelin becaiş ve eş durumu tayininden yararlanması için çalışmalarına devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan sözleşmeli personele kadro yolunu açan 3+1 formülü geçen yıl Diyanet-Sen’in girişimleri ile TBMM’de kanun teklifi olarak sunulmuş ve 27 Haziran 2019’da yasalaşarak yürürlüğe girmişti. Ancak yasasın 9 Temmuz 2018’den önce atanan sözleşmeli kurum personelini kapsamaması, 3+1 kadro formülünden yararlananların ise çalışmalarını takiben 1 yılın sonunda eş durumu ve becaiş hakkından yararlanamaması kurum personelini rahatsız etmiş iş barışını ve personelin motivasyonunu olumsuz yönde etkilemiştir.

3+1 kadro şartının çıktığı günden beri 9 Temmuz 2018 öncesi atanan sözleşmeli kurum personelinin de bu uygulamaya dahil edilmesi gerektiğini söyleyen sendikamız bu konuda gerek Diyanet İşleri Başkanlığı ile gerekse hükümet yetkilileri ile görüşerek bu ikili uygulamanın bir an önce sonlandırılmasını ve tüm kurum çalışanlarının 3+1 kadro uygulamasına dahil edilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

Yine aynı şekilde 9 Temmuz 2018’dan sonra atatan 4/B sözleşmeli personel ise çakılı kadro gereği 1 yılın sonunda eş durumu ve becaiş hakkından yararlanamıyor, bu da eşinden ve çocuklarından ayrı çalışmak zorunda kalan personelin moral ve motivasyonunu düşürüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda girişimlerimiz sonucu konuyla ilgili çalışmalar başlatılmıştır. Kurumdaki çalışma barışını etkilen, aynı işi yapan personele reva görülen bu ikili uygulamanın bir an önce sonlandırılarak kurumumuzda çalışan tüm 4/B sözleşmeli personelin 3+1 uygulaması ile kadroya geçmesi 9 Temmuz 2018 sonrası atananların ise 1 yılın sonunda eşi ister kamu ister özel sektörde çalışsın tayin ve becaiş hakkından yararlanması için çalışmalarımız devam etmektedir.

17 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret440564
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ