• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://www.twitter.com/nail hoca çelik
  • https://www.youtube.com/nail hoca çelik
PEYGAMBERİMİZİ HADİS VE SİYER-İ NEBİDEN TANIYIN, KURGULANMIŞ FİLMLERDEN DEĞİL
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ‘Hz Muhammet ’ filmine tepki gösterdi.

Bayraktutar; Çocuklarımızı bu tarz filmlerden uzak tutmalıyız. Çocuklarımıza peygamberimizi tanıtmak istiyorsak, ‘Kuran-ı Kerimi, Siyer-i Nebiyi ve Hadisleri kaynak olarak göstermeliyiz ifadelerini kullandı.

‘Hurafe ve yalan üzerine inşa edilmiş film İslam itikat ve inancına ters hezeyanlarla dolu’ ifadelerini kullanan Bayraktutar, şöyle konuştu;

Bu konuda herkesi uyarmak bir Müslüman olarak boynumuzun borcudur.
Özellikle çocuklarımızı yalan yanlış üzerineinşa edilmiş bu filmden uzak tutmalıyız.

Kurgulanmış hikayelerin, görsel manada çekici ve kolay işleyen bir özelliğe sahip olduğunu biliyoruz. Masumiyet kisvesi altında, verilmek istenen mesajların ne kadar büyük tahribatlara sebep olacağını unutmamamız gerekiyor.

Yıllarca Çağrı filmi ile İslamiyet’in yayılma şekli, İslam’ın ortaya çıkış şekli tasvirlerle ekranlara taşındı. Bu filmde Hz. Hamza’yı Anthony Quinn canlandırdı. Bugün çocuklarımıza Hz. Hamza’yı anlattığımızda beyinlerde ilk akla gelen Anthony Quinn olmadı mı? İslam’ı esnetme, İslam’ı bugün ki çıkar ve tarafgirliklere malzeme yapma gayretleri karşısında uyanık olmamız gerekiyor.

Yapılan tasvirlerin tepki konulmazsa yenileriyle ve daha net figürlerle sıkıntıları beraberinde getireceği unutulmamalıdır. Filmin içerisine gizlenmiş ince ve bilinç altı mesajların vereceği tahribatlar ciddi sıkıntıları beraberinde getiriyor.

Filmde Ebu Talip’in İman etmiş biri olarak gösterilmesi, yaşadığı yerin putlarla dolu olan Kabe olarak gösterilmesi, Hz Ali tasvirini karanlık ve umursamaz bir görüntüyle geçiştirmeye çalışmak verilmek istenen mesajların ne kadar özenle hazırlandığını gösteriyor.

Özellikle mezhep çatışmaları için yoğun gündemlerin ve tuzakların kurulduğu şu günlerde böyle bir film ile kutuplaşmaların oluşturulmak istendiği muhakkaktır.

Filmle birlikte İran ile Türkiye’nin karşı karşıya getirilme çabası evlerimizin içerisine giren televizyonlar aracılığı ile yapılmaktadır. Toplumu uyandırmak, toplumu ŞİA zihniyetine karşı fitneleme çabası olarak görülen bu film büyük bir kavganın oluşması için hazırlanmış bir senaryo da olabilir.

Hazreti Peygamberi kullanarak bizim tepkimizi ölçmeye çalışan bu zihniyete verilecek en anlamlı cevap bu filme hiçbir şekilde gidilmemesidir.

  
305 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret456367
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ