• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://plus.google.com/izmirdiyanet-sen.org/posts


2017 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASINDA SORUNLARIMIZ

Erkek olsun kadın olsun her iki kesimde de çalışma hayatında bir takım sıkıntılar vardır. Genelde bu sıkıntılar erkeklerde varmış gibi gözükür ve genelde erkeklere yönelik bir takım çözümlerde üretilir. Halbuki bu kurumlar da çalışan kadınlar en az

DİYANET’TE ÇALIŞAN  KADINLARIN  % 55’İNİN  ÇALIŞTIĞI  İŞ YERLERİNDE  SORUNLARI VAR

   Erkek olsun kadın olsun her iki kesimde de çalışma hayatında bir takım sıkıntılar vardır. Genelde bu sıkıntılar erkeklerde varmış gibi gözükür ve genelde erkeklere yönelik bir takım çözümlerde üretilir. Halbuki bu kurumlar da çalışan kadınlar en az erkeklerin sorunları kadar sorunla karşılaşıyorlar.

Diyanet  İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan kadınların da kurumlarında karşılaştıkları bir takım sorunlar var ki; bu sorunların Diyanet İşleri Başkanlığı gibi  toplumun göz bebeği olan bir kurumda olmaması lazım gelen sıkıntılardır.

Diyanetteki çalışan kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlara bakılacak olursa; çalışana hak ettiği değerin verilmemesi ile karşılaştığını ifade edenler %22,1, görevlendirme ile ilgili adaletsizliklerle karşılaştığını ifade edenlere %12,1, evli olmasından dolayı bazı özel (doğum, emzirme, hamilelik, çocuk bakımı vb.) izin hallerinde yöneticilerin olumsuz tavırları ile karşılaştığını ifade edenler %10,6, yöneticilerin olumsuz tavır ve davranışlarıyla karşılaştığını ifade edenler %9,5’tir. Şimdiye kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadığını ifade edenler ise %45,7’dir.

   Toplam olarak bu rakamlara baktığımız zaman,  Kadınların çalıştıkları iş yerlerinde  %55’ine yakınının şu veya bu şekilde gördüğü muamele bakımından sorunlarla karşılaştıkları anlaşılıyor.

   Bu oran adam sende denecek ve azımsanacak bir oran değildir. Ve bu rahatsızlıkların başında “Çalışana hak ettiği değerin verilmemesi” sorunu kurumsal olmaktan ziyade davranış kalitesi sorunuyla ilgili bir sorundur.

   Aşağıda ki grafiklere bakıldığında erkeklerde o kadar rahat değillerdir. Erkeklerin çalışma hayatında kadınlardan daha fazla sorunla karşılaştıkları görülmektedir. Özellikle “Çalışana Hak Ettiği Değerin Verilmemesi”  hususunda  kadınların neredeyse iki katı kadar sorunla karşılaştığı görülüyor. Yine Erkeklerde var olan sorunlardan ikinci sırayı alan sorun ise,”Görevlendirme ile ilgili Adaletsizlikler”  sorunu olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. İster erkekleri olsun isterse Kadınların olsun, eğer bir sorun varsa çözümü gereklidir.

   Öyleyse Diyanet  İşleri Başkanlığında çalışanların ve özellikle yönetici durumunda olanların diğer çalışanlara karşı davranışlarında dikkate alınması  gereken bir soruna işaret ediyor. V e Diyanet İşleri Başkanlığı gibi güzide bir Kurum’un bu soruna bir çare bulması da beklentiler arasındadır.

Grafiklerle Erkek ve Kadın Çalışanların Sorunları şu şekilde  sıralanmaktadır;

Yukarıda ki sıkıntılarımızın yanında başka sıkıntılarımızdan bir kesitte sunmak istiyorum.

1-Diyanet işleri Başkanlığında çalışan bütün Çalışanları'nın hizmet ayrımı yapmadan Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli olarak tanımlanmalı.

2- C sınıfın da bulunan Camiler muhakkak çift görevli olarak yeniden düzenlenmelidir.

3-Müftülüklerimiz artık İnşaat Müftülüğünden çıkıp hizmet Müftülüğüne geçmelidir.

4- Müezzin Kayyım kadrolarında görev yapan personelin İmam Hatiplik yeterlilik belgesi olması durumunda ve yeterlilik belgesinin süresine bakılmaksızın imam hatiplik kadrolarına atanmasına imkan tanınmalıdır.

5-Eşiyle beraber Hacca veya Umreye gideceklere belirli bir indirim yapılarak kolaylık sağlanmalıdır. Hacca ve Umreye hiç gidememiş olan görevliler emekliye ayrılmadan Hacca veya Umreye gönderilmelidir.

6- Sadece Dini yüksek okul mezunu Diyanet Mensuplarına tanınan ek göstergenin, diğer fakülte mezunu diyanet mensuplarına da tanınmalıdır.

7-Lojmanlarda oturma süreleri, ilgili Lojman yönetmeliğine göre yapılmalı. İl Veya İlçelerde oluşturulan Türkiye Diyanet Vakfı yönetim kuruluna bırakılmamalı. Kanun ve yönetmelikler çerçevesinde herkes Lojman da oturma hakkına sahip olmalıdır.

8- İzine ayrılacak olan bir görevlinin “Yerine adam bulma “ gibi bir sıkıntı ortadan kaldırılmalıdır.

9-Camilerde çalışan işkurlu yardımcıların kadrolu olarak camilere tahsisi edilmesi lazımdır. Camilerin ve Tuvaletleri'nin temizlik işlerinden o Camide görevli bulunan İmam ve Müezzin sorumlu olmamalıdır. İmam veya Müezzin Tuvalet temizleyip sonra da Cemaatin önüne geçip namaz kıldırmamalıdır. Adaba ve edebe aykırıdır. 
 10-  Camilerde görev yapan Sözleşmeli, Fahri, vekil ve  İşkurlu İmam Hatip ve Müezzin kayyumlarında bir an önce bütün boş kadroları kapatmak amacıyla kadroya geçirilmesi sıkıntıları giderecektir. 

11- Türkiye Diyanet Vakfı tarafından destelenecek olan ve her il de Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan her kademede ki Personeli savunan bir Başkanlık Teşkilatının Avukatı'nın bulunması lazım.

12-Vaizeler, eğitim durumlarına ve yeteneklerine göre cami içi hizmetler, cami dışı hizmetler, Aile Büroları görevlileri ve araştırmacı vaize olarak ayrılmalıdır. 

13- MBSTS sorularında seviye problemi var.İlahiyat mezunları ile İma-Hatip Lisesi Mezunları aynı kulvarda yarıştırılmakta. Bu da eğitim eşitliğine aykırıdır. Dolayısıyla herkes kendi seviyesine göre sorulara muhatap olmalıdır.

14-Öğretmenlerin Eğitim öğretim başında aldıkları harcırah gibi Din Gönüllüleri de “Camiler ve Din görevlileri “ haftasında bir maaş ikramiyeverilmelidir.

15-Mevcut sınav sistemiyle çoğu kimse yerinden kıpırdayamayacak durumdadır. 70 puanı bulmak bir hayal gibi.Sınav sisteminin yeniden gözden geçirilmesi lazımdır.

Sorunlarımızdan sadece bir kesit bunlar. Biz Din Gönüllüleri; Başta Sayın Başbakanımızdan ve Sayın Diyanet İşleri Başkanımız'dan ümit varız ve ümitle bekliyoruz. İnşallah en kısa zamanda bizlerin de bu sorunlar yumağı çözülür yine hep beraber hizmette yarışta yarışmaya devam ederiz.

Camiler ve Din Gönüllüler haftamız Cümlemizin hakkında hayırlara vesile olsun. Diyanet Teşkilatında veya teşkilat dışında bu yolda hizmet edipte ahirete irtihal edenlere Allahtan Rahmet, hayatta olanlara sağlık sıhhat ve hürmetlerimi sunuyorum.

Grafik Kaynak : (Diyanet –sen ) Diyanet Çalışanlarının Sorunları ve Baklentileri

                                                                              Nail ÇELİK
                                                                        İzmir Diyanet-Sen
                                                                      2 Nolu Şube Başkanı

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
97 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret394715
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ