• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://www.twitter.com/nail hoca çelik
  • https://www.youtube.com/nail hoca çelik

ÇANAKKALE ZAFER'NİN 97,YIL DÖNÜMÜ

Yaşamak için değil, yaşatmak için savaştılar. Geri dönmek için değil ölmek için gittiler. 'İnsanoğlu'na ait bu en yüksek duygu Çanakkale Ruhudur. Milletimizin kahramanlık destanı Çanakkale Savaşı’nı zaferle sonuçlandıran bu ruhu 97. yıldönümünde yeniden anlamak ve değerlendirmek durumundayız.

 

 

18 Mart 1915'teki Çanakkale Deniz Savaşı ve onu takiben bir yıl süren Gelibolu Yarımadası'ndaki kara savaşları, "Çanakkale ruhu"nu bugünlerde giderek yükseltiyor. Çanakkale'yi Çanakkale yapan, milletimizin diriliş ruhudur.

 

 

Bu millet, Çanakkale Savaşındaki acıyı, onuru, milli haysiyeti ve zaferi, kültürünün doğal verileriyle, türküleriyle, ağıtlarıyla, şiirleriyle her dem yaşar hale getirmiştir. Bu zaferin mimarları, yediden yetmişe koca bir milletir. Bu savaşta, lise öğrencileri, üniversite öğrencileri şahadet şerbetini içmiştir. Bağımsızlığına göz dikilmesine tahammül edemeyen o günün gençlerinin ortaya koyduğu bu fedakârlık, bugün sayıları 20 milyonu aşan çocuk ve genç öğrencilerimize örnek olmalıdır. Onlar savaşarak istikbalimizi korudular. Bugünün çocukları ve gençleri ise çalışarak istiklalimizi oluşturmalılar.

 

Çanakkale Zaferi; bir milletin vatanına ve meşru haklarına yönelik haksız bir saldırının püskürtülmesidir. Tarihin anlatmakta kifayetsiz kaldığı bu mücadele,  şanlı bir vatan müdafaası olmak yanında uluslararası sömürge ortaklığına ve bu ortaklığın var ettiği haksızlığa ve zulme karşı zaferle sonuçlanmış bir isyanın adıdır. Kendisini yok etmeyi amaçlayanlara karşı ölümü göze alacak bir mücadele veren bu millet, “Ezeli ve ebedi düşmanlık olmaz” erdemini sergileyecek kadar da insanidir

 

Çanakkale savaşında, insanlıktan çıkmış bir şekilde insanımıza ve toprağımıza saldıran düşmanlarına dahi kucak açan bu millet, Çanakkale Savaşı’nda kendisini yalnız bırakmayan devletler ve milletlere de “ahde vefa” ilkesinin taklidi mümkün olmayan örneklerini göstermiştir ve göstermeye devam etmelidir. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle  Çanakkale şehitleriyle birlikte, vatanın bir avuç toprağı için bu topraklara düşmüş  aziz şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyor, şehitlerimize Allah’tan Rahmet diliyoruz.

 

Çanakkale Ruhu, Kurtuluş Savaşı açısından da önsöz, okul ve talimgah olmuştur. Bu milletin yüzbinlerce ferdinin şehitlik mertebesiyle ödüllenmesine de vesile olan Çanakkale Harbi,  esasen Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasına da zemin olmuştur.


760 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret453965
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ