• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://www.twitter.com/nail hoca çelik
  • https://www.youtube.com/nail hoca çelik

CAMİLERİMİZ CUMA NAMAZI İLE İBADETE AÇILIYOR

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle camilerde ara verilen cemaatle ibadete, kademeli olarak Cuma namazıyla başlanacak, Camiler Cemaate, Cemaatte Camilerine kavuşacak.

       CAMİLERİMİZ CUMA NAMAZIYLA TEKRAR İBADETE AÇILIYOR

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle camilerde ara verilen cemaatle ibadete, kademeli olarak Cuma namazıyla başlanacak, Camiler Cemaate, Cemaatte Camilerine kavuşacak.

   Türkiye'de salgının yayılmaya başlamasının ardından 16 Mart'tan itibaren Camilerde cemaatle ibadete ara verilmişti. Bu süreçte gerek Televizyonlarda ve gerekse yazılı basında bu hastalığa karşı tedbirlere ilişkin uyarılar da yapılmıştı.

   Koronavirüsle mücadele sürecinde halkımıza en fazla anlatılan ve üzerinde durulan husus tedbir, tevekkül ve dua olmuş, Camilerin minarelerinden ezan, tekbir, salavat, sala ve dualarla millete manevi destek verilmeye çalışılmıştır.

   Valiliklerin Ve Kaymakamlıkların idaresinde bulunan Vefa Sosyal Destek Grupları'nda 61 bin din görevlisi ve gönüllü personel millete yardımcı olmaya çalıştı, ve bu  sürec çok başarılı bir şekilde yönetilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ve Personeli olarak ta tüm hocalarımızla birlikte, başarılı bir şekilde bugüne kadar gelinmiştir.

“Tedbirli ve bilinçli hareket edersek İnşallah Cuma Namazlarımızı ve müteakiben vakit namazlarımızı kılarız”

    Valiliklerin, Kaymakamlıkların ve müftülüklerin iş birliğiyle yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camiler cuma namazı için belirlenmiştir.

   Buradaki kriter caminin avlusunun olması. Avlusu olmayan camilerin de hemen yakınlarındaki açık alanlar, pazar yerleri, imam hatip okullarımızın avluları, bahçeleri kullanılacak. Camilerin eğer avlusu, bahçesi müsait değilse, mahallede uygun yerler, açık alanlar cuma namazı için hazır hale getirilirmiştir.

  Bu süreçte, cami avluları ve meydanlar bazı yerlerde yetersiz kalabilir. İklim ve hava şartları müsait olmayabilir. Vatandaşlarımızdan, azami derecede dikkat ve anlayış göstermelerini, sabır ve sükunetle davranmalarını, hocalarımıza ve görevlilere yardımcı olmalarını, ısrarcı olmamalarını özellikle istirham ediyoruz. Sağduyulu ve bilinçli olursak inşallah en yakın zamanda tüm camilerimizde ve cami içinde cuma namazlarımızı kılmamız mümkün olacaktır.

                         “Özellikle istirham ediyoruz”

Her ne kadar kontrollü sosyal hayata dönüş olsa da temastan kaçınma, sosyal mesafeyi koruma, mutlak surette maske takma ve kişisel hijyen kurallarına titizlikle uymalıyız. Aksi takdirde pozitif vakalarda artış olabilir. Salgının tamamen sona erdiği düşüncesiyle rahatça hareket etmek, son derece yanlış ve tehlikeli bir düşüncedir."

1-       Cuma Namaz kılmaya korona Virüs tedbirleri çerçevesinde 20 Yaş altı ve 65 yaş üstü yaş sınıfında olanlar gelemeyeceklerdir.

2-        Abdestinizi evinizde alınız.

3-       Cami ve mescitlere gelirken yanınıza kişisel seccadelerinizi getiriniz.

4-        Muhakkak Maskenizi takınız.

Tedbir ve virüsün bulaşmasını önleme açısından en önemli vasıta maskelerdir. Abdestimizi alıp camiye gelelim. 'Camiye gideyim de caminin şadırvanında, lavabosunda abdestimi alayım.' gibi bir düşünceyle hareket etmeyelim. Evimizde, iş yerimizde abdestimizi alıp camiye öyle gelelim."

   Cami ve mescitlerde cemaatle öğle ve ikindi namazının da kılınabilecektir. anımsatarak, Bu karar; Korona virüs Bilim Kurulu ile Bakanlar Kurulu tarafından ortaya koyuldu. Kademeli olması açısından önce öğle ve ikindi namazlarının camide cemaatle kılınması için karar alındı. Diğer namazlara (sabah, akşam, yatsı) da kademeli olarak geçilecektir.

 

36 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret440614
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ