• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://www.twitter.com/nail hoca çelik
  • https://www.youtube.com/nail hoca çelik

Minarelerimizden İtalyan Sosyalistlerinin Marşını ve Selda Bağcanın müziklerini dinletenleri kınadık, protesto ettik, Allah’a havale ettik ve halkımıza da şikayet ettik. İzmir Çiğli ve Karşıyaka İlçelerinde Sosyal mesafeye de uyarak bir basın açıkl

                                             BASIN AÇIKLAMAMIZ

 Minarelerimizden İtalyan Sosyalistlerinin Marşını ve Selda Bağcanın müziklerini  dinletenleri kınadık, protesto ettik, Allah’a havale ettik ve halkımıza da şikayet ettik. İzmir Çiğli ve Karşıyaka İlçelerinde Sosyal mesafeye de uyarak bir basın açıklaması yaparak bu işin faillerini de kınadık.
 
Basın açıklamasına Başkan Nail Çelik, Başkan Yardımcıları Gazali Ateş,Mehmet Turğay, Mehmet Yıldırım, Karşıyaka Temsilcisi Mahir Gül, Menemen Temsilcisi Adem Çetin,Çiğli Temsilcis Halis Dursun ve yönetimleri  ile din görevlileri katıldılar.Yaptığımız basın açıklamasının metnini ve videosunu sunuyoruz.

   Sayın İzmirliler,  Kıymetli basın mensupları ve Muhterem dava arkadaşlarım;

Bu gün burada bulunmamızın sebebi, geçtiğim geçtiğimiz gün İzmir;  Çiğli,  Karşıyaka ve Konak ilçelerinde Camilerimizin ses sistemine yapılan siber saldırı sonucu sisteme girilerek minarelerimizden İtalyan bir müzik parçası dinlettirilmiştir.

 Bin yıldan uzun süredir İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ülkede Camilerinin minarelerinde ezanlarının okunduğu mabetlerimize yapılan bu siber saldırı cüretini göstermek ülke insanımıza  ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Camilerimiz ve Minarelerimiz üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez. Halkımızın dini değerleri ile alay etme ve aşağılama amaçlı bu saldırıyı gerçekleştirenler derhal ilk önce İzmirli halkımızdan ve  Türkiye halkından  özür dilemeli haklarında halkın Dini değerlerini aşağılayıp tahkir etmekten gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır.

Gerek İzmir’imiz de ve gerekse Ülkemizin genelinde, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yüzyıllar boyunca bir çok inanç ve kültüre sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamayı başarmış, diğer inanç sahiplerine saygıda kusur etmemiş bir halkın bu gün kendi ülkesinde Camilerine ve Minarelerine tahammül edilememesi üstelik de bu tahammülsüzlüğün siber bir saldırı şeklinde  yapılması bizleri son derece üzmüştür.

Sevinciniz kursağınızda kaldı değil mi? Akşam ezanları yine okundu.  Yatsı ezanları yine okundu. Ve Sabah ezanı müezzinin yanık sesiyle saba makamında bizim gönüllerimizi okşarken sizin beyinlerinizde yine şimşekler çaktı, tarumar oldunuz.

Bu minarelerden bu Ezanlar yine okunacak,  kulaklarınıza tıkaçları hazırlayın, yine okunacak sevinmeyin. Yaptığınız şovdan dolayı sizi kınıyoruz sizin hakkınızda;  "Dini değerlere hakaret" etmek ve ''aşağılamak" tan dolayı suç duyurusunda bulunuyoruz.

Bu tahammülsüz zihniyete sahip olanlar şunu iyi bilsin ki, bu Millet değerini ezdirtmedi ve ezdirtmeyecekte. Belki örselendi belki ötelendi ama bu Millet, her zaman kendi öz değerine sahip çıkmayı bilmiştir.

Mabetlerimize yapılan  saygısızlığa seyirci kalmayacağız. İslami değerlerimize saldırı halinde olan, insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma  amacıyla yapılan bu bu saldırıyı inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir. Türkiye her dinden-inançtan insanların yaşadığı geniş bir mozaiktir. Saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken, toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimler özellikle son zamanlarda İslam ve Müslümanlar üzerine oynanan oyunlar da göz önünde bulundurduğumuzda, maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu bildiriyor ve kesinlikle bu olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Müslümanları namaza çağıran  evrensel mesaj ezan sesinin toplumlara ulaştığı minarelerimizi sabote etmek toplumumuzdaki kardeşlik duygularını yıkmaya yönelik birlik ve beraberliğimizin çimentosu dinimiz ve Camilerimiz üzerinden ayrılık tohumları ekmeye çalışmaktır. Aziz milletimiz bu tür oyunları gayet iyi bilmektedir. Kimse bu oyunlara prim vermemeli sağduyu ile hareket etmeye devam etmelidir

 

“Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet ediyorum. Diyanet-Sen olarak hukuk çerçevesinde 85 Bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.”

 

 

 124 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret450372
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ