• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://plus.google.com/izmirdiyanet-sen.org/posts

İZMİR DİYANET-SEN 2 NOLU ŞUBE EZANA YAPILAN SALDIRIYI KINADI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Taksim’de bir grup marjinal kadın tarafından ezanın ıslıklanmasını protesto eden Diyanet-Sen, 85 bin üyesi ve vatandaşların desteği ile 81 ilde basın açıklaması yaptı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Taksim’de bir grup marjinal kadın tarafından ezanın ıslıklanmasını protesto eden Diyanet-Sen, 85 bin üyesi ve vatandaşların desteği ile 81 ilde basın açıklaması yaptı.

“İstikbal de, İstiklal de Ezansız olmayacak” yazılı pankartların açıldığı basın açıklamalarında ezana yapılan saygısızlığın takipçisi olunacağı vurgusu yapıldı.

Basında geniş yer verilen basın açıklaması 600’ün üzerinde haber sitesinde yer aldı.

 İzmir Diyanet-Sen 2 Nolu Şube de ezana yapılan saldırıyı Bergama Cumhuriyet Meydanında yaptığı bir basın açıklamasıyla kınadı.

Basın açılaması yapan Şube Başkanı Nail ÇELİK şöyle dedi;

 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle İstanbul Taksim'de bir araya gelen bazı kadın grupları yürüyüş düzenledikleri esnada okunan yatsı ezanını ıslıkları ile protesto ederek, Müslüman bir Ülkede kesinlikle olmaması gereken bir densizliğe imza atmışlardır.

Bu densizliği kınamak için bir basın açıklaması yaptık. Basın açıklamamıza katılan tüm kardeşlerimize teşekkür ederiz. İşte Basın açıklamamız.
.“8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de bir araya gelen kadın gruplar yürüyüş düzenledikleri esnada yatsı ezanının okunmasını ıslıkları ile protesto ederek Müslüman bir ülkede kesinlikle olmaması gereken bir densizliğe imza atmışlardır. Bin yıldan uzun süredir İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ülkede ezan sesini protesto etme cüretini göstermek ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Ezan sesi üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez. Halkı provoke etme amaçlı bu protestoyu gerçekleştirenler derhal büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli haklarında halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır. 
Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yüzyıllar boyunca bir çok inanç ve kültüre sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamayı başarmış, diğer inanç sahiplerine saygıda kusur etmemiş bir halkın bu gün kendi ülkesinde ezanına tahammül edilememesi üstelik de bu tahammülsüzlüğün protesto ile gösterile bilmesi bizlerinde tahammül sınırlarını zorlamaktadır. 
Ezanımıza yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacağız. İslami değerlerimize saldırı halinde olan, insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma amacıyla yapılan bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir.Türkiye her dinden-inançtan insanların yaşadığı geniş bir mozaiktir. Saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken, toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimler özellikle son zamanlarda İslam ve Müslümanlar üzerine oynanan oyunlar da göz önünde bulundurduğumuzda, maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahade ediyor ve kesinlikle olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Müslümanları namaza çağıran evrensel mesaj ezan sesini protesto etmek toplumumuzdaki kardeşlik duygularını yıkmaya yönelik birlik ve beraberliğimizin çimentosu dinimiz ve ezanımız üzerinden ayrılık tohumları ekmeye çalışmaktır. Aziz milletimiz bu tür oyunları gayet iyi bilmektedir. Kimse bu oyunlara prim vermemeli sağduyu ile hareket etmeye devam etmelidir.” Diyen Nail Çelik sözlerini şöyle tamamladı; 
“Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet ediyorum. Diyanet-Sen olarak hukuk çerçevesinde 85 Bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.” Dedi. 
Basın açıklamasına Siyasi Partiler, Din görevlileri, Milli Eğitim camiası, Sağlık teşkilatına mensup bazı çalışanlar, Memur-Sen Bergama İlçe Temsilcisi Mustafa Dirik ve Bergama Yönetimi Bergama Diyanet-Sen İlçe Temsilcisi Mehmet Güzel, Dikili Diyanet Sen Temsilcisi Kadir Tekintongaç ile vatandaşlar katıldılar.
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
18 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret413161
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ