• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://plus.google.com/izmirdiyanet-sen.org/posts

BURASI YUNANİSTAN DEĞİL.EZANLAR SUSTURULAMAZ!

İzmir’in Dikili İlçesin de Ezandan rahatsızlık duyan bir şahıs şikayette bulunarak Camilerde okunan ezanların seslerinin kısılmasını istedi.

              EZANLAR SUSTURULAMAZ 

İzmir’in Dikili İlçesin de Ezandan rahatsızlık duyan bir şahıs  şikayette bulunarak Camilerde okunan  ezanların seslerinin kısılmasını istedi.

Ezan, İslam dininde bireyleri namaz ibadetine çağırmak veya ibadethaneye gidemeyenlere namaz vaktini bildirmek amacıyla İslam'ın  ilk yıllarından itibaren uygulanan bir "dini ritüel" olup ve toplumda kültürel bir değerdir. 

Bundan bir süre önce Ezanlardan rahatsızlık duyan bir  şahıs  Ezan seslerinin kısılması yönünde bir şikayette bulundu. Nedeni de Ezan seslerinden çocukların rahatsız olduğudur.

Daha önceleri de İzmir’in Göztepe semtinde aynı şikayetle mahkemeye başvuran şahıslara Anayasa Mahkemesi kapı gibi  bir cevap verdi. Başvuruyla ilgili olarak Adalet Bakanlığının Anayasa Mahkemesine gönderdiği görüşte; çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de ibadete  çağrı aracı olarak kullanılan "ezan"ın, İslam'ın tüm mezheplerinde kabul edildiği, ayrımcı bir yönünün olmadığı, toplumun birçok kesimi tarafından içselleştirilmiş ve kültürünün parçası haline gelmiş bir uygulama olduğu, gelinen tarihsel süreç içinde ezan okunması hususunda devletin negatif yükümlülüğünün bulunduğu belirtildi.”

 

Görüşte, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin benzer konulardaki uygulamaları da dikkate alınarak, şikayete konu edilen ve gürültü  olarak nitelendirilen olayların bireyler üzerinde meydana getirdiği rahatsızlık ile toplumun çoğunluğu tarafından kabul edilmiş dini uygulamanın devamında ulaşılmak istenen faydanın karşılaştırılması ve adil bir denge  kurulması gerektiği vurgulandı.

Yüksek Mahkemenin gerekçesinde, başvuru konusu olayda çevresel rahatsızlığın kaynağı olarak ileri sürülen cami ve mescitlerin sabah ezanı  okunurken sesin yüksek olduğu, başvurucunun ikamet ettiği çevrede üç ayrı ibadethane bulunduğu, bunların Diyanet İşleri Başkanlığı denetimine alınmış resmi görevlisi bulunan cami ve mescitlerden olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Göztepe de ki olaya benzer bir olayın da Dikili İlçesinde meydana gelmesi toplum nezdinde infiale neden oldu. Zaten Dikili’de 4 tane Cami var ve 4 Cami de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Camilerdir. Toplum tarafından yadırganan bu olayın bazı mihraklar tarafından devamlı olarak gündemde tutulup rahatsızlık verdiği ileri sürülmektedir.

 

Kaldı ki toplumsal hoşgörüyü ön planda tutan bir kentte yaşamakta olan insanların büyük bir kısmı; "Demokratik hoşgörü ve çoğulculuk, toplumun büyük çoğunluğunun inancı doğrultusunda bazı uygulamalara izin verilmesini kaçınılmaz kılmakta  ve bir arada yaşamanın getirdiği bu tür kültürel ve dini uygulamalara belli ölçüde tahammül etme yükümlülüğü doğurmaktadır.” Düşüncesinde olup  bu şikayeti yapanları da kınadıklarını da bildrmektedirler.

 İzmir Diyanet-Sen 2 Nolu Şube olarak Ezanlardan rahatsız olanlara diyoruz ki; Ezanlar  bir İslami çağrıdır. Uluslararası İslami bir Çağrıdan rahatsız olup Ezanların kısılmasını isteyenleri kınıyor ve Hoş görülü olmaya davet ediyoruz.

      Nail ÇELİK

  İzmir Diyanet-Sen

2 Nolu Şube Başkanı

28 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret419145
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ