• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://plus.google.com/izmirdiyanet-sen.org/posts

AMERİKA'NIN ORTADOĞUDA'Kİ ZAKKUM ÇİÇEKLERİ

Dünya’nın şu andaki süper güçlerinden olan ve zalimane bir tavırla dünyaya hükmetmeye çalışan ABD, yıllardan beri Ortadoğu üzerinde çeşitli oyunlar oynayarak hükümranlık kurmak isteyen bir devlet görünümündedir.

 

   Dünya’nın şu andaki süper güçlerinden olan  ve zalimane bir tavırla dünyaya hükmetmeye çalışan ABD, yıllardan beri Ortadoğu üzerinde çeşitli oyunlar oynayarak hükümranlık kurmak isteyen  bir devlet görünümündedir.

   Geriye dönüp baktığımız zaman 11 Eylül 2001’de  ikiz kulelere yapılan saldırıların nasıl ve kimler tarafından yapıldığını Müslümanlar olarak hala anlayabilmiş değiliz.

   Fakat ABD bunu rahatlıkla Müslümanların üzerine yıktı ve bu saldırıyı İslami Terör örgütlerinin yaptığını söyleyerek en güzel bir bahaneyle Afganistan’ı işgal etmedi mi?

   10 yıllık bir Rus işgalinden çıkmış Afganistan, kendi içerisinde büyük bir kaosa sürüklenmiş ve ABD’nin desteğini alan Taliban, bölgede büyük güç olan Peştunlar’la beraber ülkede etkin olmuştur. ABD neden bu ülke de Taliban’a  destek verdi dersiniz?...

    Türkmen Doğal gazı ve Kazak Petrollerinin Afganistan üzerinden, Pakistan’ın Karaçi Limanına ulaşabilmesinin sağlanması ABD’nin çıkarlarına hizmet etmesi neticesinde olmuştur. Yani ABD Süper bir savunmaya sahipken, bir anda neler olduysa ikiz kuleler vuruldu, elde bir kanıt ta yokken hemen Müslümanlar suçlu gösterildi ve bir Müslüman ülkeye  daha el konuldu. Baş mimarlar ise ABD ve İngiltere…

   Hani Irak’ın kimyasal silahları vardı ya… Bir anda “Bu kimyasal silahlar bölge ülkelerini tehdit ediyor” diye en ufak bir direnişle karşılaşmayan ABD,  bayrağını Bağdat’ın göbeğine dikiverdi. Baktık,  acaba kimyasal silahlar nereden çıkacak?, Nerelerde saklı diye? Fakat ne bir silah çıktı ne de kimyasal maddeler.

   Fakat bir şeye şahit olduk o zamanlar.  Saddam’ın sağ kolu Tarık Aziz devletine bir azizlik yaptı Amerika’nın ajanı çıktı. Peki, Saddam kimdi? Neden saklandı, bayramlarda çok şaşaalı bir şekilde meydanlardan yürüttüğü tankları, topları ne oldu, uçakları, füzeleri ve askerleri ne oldu?... Hepsi bir Muamma…

   Sonuç;  ABD bir Ortadoğu ve Müslüman ülkesine daha kendi çıkarları öyle gerektiriyor diye el koydu. Geldi, yerleşti, sömürdü, semirdi, tarumar etti, aileleri perişan etti, yüzbinlerce insanın canına mal olan katliamları yaptı, çekti gitti. Giderken de “ Sizlere özgürlüğü getirdim” diyerek oradaki insanları borçlu çıkararak…

   Yıllarca yörede terör estiren,  hem ülkemizde hem de o yörede yine binlerce insanın ölümüne neden olan gruplara söz verdiği yerleri bırakıp, Irakta fitnenin ve terörün ebediyen sönmeyecek olan ateşini fitilleyerek…

   Sözde Türkiye’nin yanında olan ABD,  devamlı olarak arkasından planlar ve tuzaklar hazırlayarak içte ve dışta sıkıntılara sebep olmayı da ihmal etmemiştir.  Yeri geldiğinde İran da PYD’yi desteklerken, Irakta Peşmergeyi, Suriye de Pkk ve Ypg’yi, Türkiyede de  PKK’yı, HİZBULLAH’I, DHKP-C, MLKP, KCK, DEVRİMCİ KARARGAH  gibi terör örgütlerini desteklemiştir.

   ABD’nin hedeflediği şey şuydu; Türkiye hiçbir zaman gelişmesin, ilerleme kaydetmesin,  sadece gelişmekte olan ülke düzeyinde kalsın.

  En son beslediği terör örgütlerinden birisi olan IŞİD denen canilerle ortalığı ve Ortadoğuyu kan gölüne çeviriyor. Ortadoğu  Yanıyor, canlar yanıyor, yürekler yaralanıyor. Ne adına ? İslam adına. Ne adına?  Özgürlük adına. Milyonları bulan masum Müslümanların cansız bedenlerinin  görüntüleri Tv’lerde seyredilirken, Müslümanlara olan kin ve nefret her halde tavan yapmıştır. Yakın tarihe kadar olan zaman diliminde YPG VE PKK bağlantılı IŞİD hareketlerine bakalım;

 

Ocak 2014 itibariyle IŞİD kontrolündeki bölgeler

Ocak 2014′te Anbar’daki çatışmalarda örgüt Felluce’yi ve Ramadi’nin bir kısmını kontrolü altında aldı. 3 Ocak 2014′te IŞİD Felluce’de bağımsız bir islam devleti ilan etti.

Halep’te ise İslami Cephe ve Özgür Suriye Ordusu IŞİD’e karşı birlikte bir saldırı başlattı.

25 Ocak 2014′te IŞİD Lübnan’da Şii Hizbullah’a karşı savaşmak üzere yeni bir milis kanat kurulduğunu açıkladı.

29 Ocak 2014′te Türk Ordusu’nun Suriye sınırına yakın bir yerdeki IŞİD konvoyunu vurduğu açıklandı.

18 Şubat 2014′te Irak Süleymanbeg’de polis merkezine düzenlenen IŞİD saldırısında 3 kişi ölmüş 11 kişi de yaralanmıştır.[3]

1 Mart 2014′te Örgüt hakim olduğu Türkiye sınırındaki A’zâz’ kasabasını Özgür Suriye Ordusu güçleriyle yapılan yoğun çatışmalar sonucunda terk etti.

17 Mart 2014′te Halep’in Sarin kasabasında YPG’yle çıkan çatışmalar sonucu bölgeyi kontrol altına aldı. Bölgede Süleyman Şah Türbesi de bulunuyordu. Bu bölge Türk toprağı sayılıyordu ve IŞİD, bir video yayınlayarak, Türk Ordusu’na bölgeden çekilmesi için 3 gün süre verdi. 20 Mart 2014′te Niğde’nin Ulukışla ilçesinde, uygulama yapan güvenlik güçlerine ateş açılması sonucu ilk belirlemelere 2 asker ve 1 polisin şehit olduğu bildirildi. Saldırıyı yapanların IŞİD üyesi olduğu bildirildi. Saldırganlar yakalandı.

27 Nisan 2014′te Irak ordusuna ait helikopterler Suriye sınırları içindeki 8 araçlık bir ISIS konvoyuna saldırdı. Bu Irak ordusunun Körfez Savaşı’ndan sonraki ilk yurtdışı operasyonu oldu.

10 Haziran 2014′te IŞİD Irak’ın ikinci en büyük kenti Musul’da ve Musul’un başkenti olduğu Ninova vilayetinde kontrolü tamamen ele geçirdi.

 Yıl 2019 Katil Amerika sözde Suriye’yi terk ediyor fakat gözü Venezuela’da. Gözü Maduroda. Ortalık yine kan gölüne çevrilecek.

   Evet ABAD Kendi çıkarları uğruna kendi insanına dahi kıyabilen ve kendi çıkarları uğruna zulmü reva gören  küçük düşünen büyük ülke. Gözün aydın ABD.  Zakkum ağaçların çiçek açtı, Afganistan, Irak, Musul, Kerkük, Tikrit,Ninova,Suriye , ve Müslümanların cesetleri, kanları…  Gözün  aydın Amerika,  çiçeklerin açtı ama acı… Ama zehir zerkediyor Ortadoğuya…

Selam ve Dua ile

 

      Nail ÇELİK

 İzmir Diyanet-sen

2Nolu Şube Başkanı

  

20 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret419145
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ