• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://plus.google.com/izmirdiyanet-sen.org/posts

"İYİ Kİ VARSINIZ ÖĞRETMENLERİMİZ"

İnsanlığın kendini bulması ve insanın değerini, anlamını bulması hiç şüphesiz İlmiyle ve öğrenmesi ile olmuştur.

 

                                         “İYİ Kİ VARSINIZ ÖĞRETMENLERİMİZ”

 İnsanlığın kendini bulması ve insanın değerini, anlamını bulması hiç şüphesiz İlmiyle ve öğrenmesi ile olmuştur.

   Hiçbir Millet yoktur ki Allah(cc) o millete bir eğitici ve Öğretici öğretmen (Peygamber) göndermesin. Her Millet, kendisine hem dünyevi hem de uhrevi bilgileri  öğreten  peygamberleri vasıtasıyla doğruları bulmuş, yanlışlardan da kaçınmıştır.  Bizim Öğretmenimizde Ümmeti olmakla şeref duyduğumuz Hz. Muhammed (s.a.v) dir.

   İslamiyet,  Peygamber (s.a.v.) Efendimiz tarafından tebliğ edilmeye başlandığında Allah’ın ilk emri “Oku” olmuştur.  Okumak ’tan maksat sadece harfleri okumak veya Kitabı okumak değildir. Okumaktan maksat, öğrenmektir. Yani kendini okumak, karşısındakini okumak, tabiatı okumak, dünyayı okumak ve ahireti okumak ve kısaca yaratanı tanımaktır.

   İlim çok önemli olduğu için bu ilmi öğreten öğretmenlerde elbette ki çok değerli ve kıymetli insanlardır. Allah tarafından övgüye layık görülen insanlar, peygamberimiz tarafından da yeryüzünün kandilleri olarak övülmüşlerdir.

   Hz. Ali Efendimizde İlme ve alime verdiği değeri ;” Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” veciz sözü ile dile getirmişlerdir. Öğretmen toplumun önde gelen önder insanıdır. Her türlü övgüye, her türlü tazime layık olan öğretmenlerimizin hiçbir zaman haklarını ödeyemeiz. Vefakar ve cefakar olan öğretmenlerimiz yeri gelir baba olur, yeri gelir annelik görevini yapar, yeri gelir bir arkadaş ve bir dosttur öğretmen.

  Toplumun mimarı olan öğretmenlerimizi sevip sayıp baş tacı etmemiz lazım. Bizleri topluma yararlı bir birey olarak yetiştirir, bu sayede çağdaş bir medeniyet seviyesine gelmemizin önünü açarlar. Öğrencilerini daima iyiye, doğruya ve güzele teşvik eden ve bunun için hep didinen kişidir öğretmen… Sadece 24 Kasım günlerinde değil de her zaman övgüye ve saygıya layık olan Öğretmenlerimizin Öğretmenler gününü kutluyoruz.

   Hayatta olan öğretmenlerimizi sevgi ve saygıyla anıyor, ahirete irtihal edenlere de Allah’tan Rahmet diliyoruz. İyi ki varsınız Öğretmenlerimiz.

,

                                                                                                             Nail Çelik                                                       
   İzmir Diyanet-Sen

                                                             
  2 Nolu Şube Başkanı                                                          

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
46 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret413163
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ