• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://plus.google.com/izmirdiyanet-sen.org/posts

İZMİR DİYANET-SEN 2 NOLU ŞUBE 2. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI

İzmir Diyanet-Sen 2 Nolu Şubesi 2. Olağan Genel Kurulunu 04.11.2018 Tarihinde Pazar günü Bergama Öğretmen evinde yaptı.

İzmir Diyanet-Sen 2 Nolu Şubesi 2. Olağan Genel Kurulunu 04.11.2018 Tarihinde Pazar günü Bergama Öğretmen evinde yaptı.

       Genel Kurul’a 9 ilçede bulunan delegeler, Bergama Müftüsü Hayrullah Yavuz, Aliağa Müftüsü Süleyman Demiryürek, Dikili Müftüsü Resul İncelik, Bergama Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz, İlçe Memur-Sen Başkanı Mustafa Dirik, İlim Ve Hayırlar Vakfı yönetim Kurulu üyesi Ali Savurkaç ve davetli vatandaşlar katıldılar.

   Kurul saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Divan Başkanı Bergama Murakıbı Şener Kara, katip üyelikleri, Abdülkadir Nehir ve Emrullah Yüksel yaptılar.

   Daha sonra 2 Nolu Sendika Başkanı Nail ÇELİK açılş konuşması, faaliyet raporu, Mali  ve idari denetim raporlarını okumak üzere kürsüye geldi. Başkan Çelik şöyle dedi;

“Bugün burada Sendika Başkanlığımızın yanında bir Din görevlisi olarak buluyorum. Sendikam Türkiye’nin en büyük Din görevlileri sendikasıdır. Amacımız, işleyiş düsturumuz peygamber varisi bu mesleğin daha iyi şartlar altında sürdürülmesi için mücadele vermektir.

Öncelikle bilinmesi gereken en tabi durum, Diyanet-Senin sendikal bakış açısına farklı bir vizyon getirdiğidir. Bizim jenerasyonumuz Türkiye’de başlatılan sendikal mücadeleleri çok iyi hatırlarlar. Geçmişte sokakları yağmalayıp devletin malına mülküne zarar vererek hak aradığını söyleyen yağmacı zihniyet gitmiş, yerine Memur-Sen ve bağlı sendikaları tarafından icra edilen, derinlik sahibi, vatan çıkarlarını önemseyen, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” mantığı etrafında sendikal mücadele veren yeni bir bakış açısı getirilmiştir.

Mesela Diyanet alanında son yıllarda Din görevlilerinin taleplerini Kazan’ıma dönüştüren sendikamız öncelikle teşkilat yasasının çıkarılmasıyla birlikte Diyanette sendikalı olma mantığını getirmiştir.

Bunun yanında üyelerine ulaşıp sıkıntılarına paydaş olmayı ana madde olarak görmüştür. 2014 senelerinde Rotasyon gibi bir göç sistemi getirilmek istenmiş, Diyanet-Sen bu işleyiş şeklinin yanlış olduğunu dile getirerek Rotasyonda hayata geçirilmek istenen modele “dur” diyebilmiştir.

Bu süreçler yaşanırken 17-25 Aralık gibi bir tuzağın ülke egemenliğine kastedenler tarafından sahaya sürüldüğünü, meselenin ağaç meselesi olmadığını dile getiren maşaların devleti akamete uğratma içerisinde olduğunu gördük.

O sürenin tamamında Diyanet çalışanları yani Din gönüllüleri, bayrağına milletine sahip çıkmış, dışarıdan içeriye sokulmaya çalışan karanlık ellerin karşısında durmuştur. Bizler manevi kimliğimizi, duada zırh haline getirme gayretinde olan bireyleriz.

Karanlık odakların aykırı tutumunu birleşmeyle, ayrılıkçı tavrını kucaklamayla, düşmanca tutumunu dost ve kardeş olmayla bertaraf edeceğimize inandık. Bu bir anlam derinliğidir. Bu silahlı kuvvetlere manevi kuvvetlerin destek vermesi gibidir ki biz bunu her dönemde başardık.

Diyanet-Sen’in yetkili olduğu dönem din görevlilerinin altın çağı olmuştur. 2004’te yetkiyi almadan önce başkanlığımız teşkilat yasası olmayan derme çatma yönetmeliklerle yönetilen, 34 bin kadro açığı olmasına rağmen sadece 1 kadro tahsis edilen, kamu görevlileri arasında en düşük ücrete layık görülen kesimdi.

Yetkiyle birlikte öyle güzel gelişmelere, öyle güzel kazanımlara imza attık ki gerçekten öncesiyle karşılaştırdığımızda “Diyanet-Sen’in yetkili olduğu dönem din görevlilerinin altın çağı olmuştur” sözünün anlamı çok daha güzel ortaya çıkıyor.

İşte Güzel Kazanımlarımızdan Bazıları:

* Sendikal Örgütlenme Başlatıldı

* Din görevlilerin sendikal örgütlenmesi başlatıldı. ( 18.08.1998) Böylece dünyada ve Türkiye’de bir ilke imza atıldı.

* Din Hizmeti ayrı bir hizmet kolu sayıldı

* Üç yıllık yoğun bir mücadele sonucu 2001 yılında din hizmetinin 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikası Yasası’nda “Diyanet ve Vakıf Hizmetleri” 11. hizmet kolu olarak yer alması sağlandı.

* Diyanet’te sendikalı dönem başlatıldı

* Böylece Diyanet’teki mevcut baskıcı ideolojik yapıya dur denildi.

* Birlik ve Beraberlik Sağlandı

* 20Diyanet ve Vakıf Hizmetleri kolunda 2004 yılında yetkiyi alan Diyanet-Sen 2018 yılı itibari ile 15 yıldır yetkinin değişmeyen adresi olmuştur. 2018 yılı Mayıs ayında da yeniden üye sayıları mutabakat altına alındı. Şükürler olsun yüzde 65 sendikalaşma oranımızla bu yılda yetkiyi aldık ve yeni kazanımlar için çalışmaya devam edeceğiz

* Memur-Sen’i Yetkiye Taşıdık

* Aldığımız bu yetki ile sadece sendikamızı değil bağlı bulunduğumuz Konfederasyon Memur-Sen’ i de yetkiye taşıdık.

* 12 Bin vekil imamın asalete geçirilmesi sağlandı

* 45 bin boş kadro dolduruldu

* Yetkiyle birlikte yıllardır devam eden boş kadro sorunu sendikamızın yoğun çalışmaları ve talepleri doğrultusunda dolduruldu ve sorun büyük ölçüde çözüldü. Sonraki yıllarda ihtiyaç doğrultusunda alımlar devam etmektedir.

* 4/C statüsünde çalışan Fahri hocaların 4/B statüsü kazanması sağlandı

* Kur’an Kurslarımızda fahri olarak karşılık alınmadan sürdürülen Kur’an eğitimi hizmeti artık sözleşmeli hocalarımız eliyle daha kaliteli olarak sürdürülmektedir.

* 4/B’li personelin İzin durumlarında iyileştirme sağlandı.

* 4/B’li personelin askerlik dönüşü işe geri dönme, eş durumu, sağlık durumu nedeniyle tayin ve becayiş durumu nedeniyle yer değişikliği ve ek ders ücreti alma hakları sağlandı.

* 2700 Vekil İmam Hatip 2010 yılında sözleşmeli olarak atandı.

Sözleşmeli Personel Kadroya geçti

* Memur-Sen ve Diyanet-Sen’in sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi yönündeki talep ve girişimleri nihayet sonuç verdi. Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Memur-Sen’in 4.

* Olağan Genel Kurulu’nda 4/B’li personelin kadroya geçirilmesi konusunda söz vermesinin ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4/B pozisyonunda çalışan,sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin kararnameyi imzaladı ve kurumumuzda çalışan 4/B’li personel kadroya geç

02 yılında iki kardeş sendika birleşerek din görevlilerinin birliği sağlandı.

2 Nolu Şube Başkanı Nail ÇELİK sözlerine şöyle devam etti;    Filistin’de ki, Afganistan’da ki ve Dünyanın her bir yöresinde masum ve Mazlum Müslümanların yanında maddi ve manevi desteklerimizle dünyaya mazlumların sahipsiz olmadıklarını haykırdık. Gazze’de yaşanan katliama sessiz kalmadığımızı İzmir Konak Meydanında dünyaya haykıran yine Memur Sen’imiz ve ona bağlı Sendikalarımız oldu. Konak Meydanında basın açılamasını yapan Memur-Sen İl Başkanımız Ali Musa Bina Bey’in  açıklamasının ardından Gazze’de ki, Filistin’de ki ve bütün dünya Mazlum Müslümanları için şahsım tarafından dua yapıldı. Myanmar’da ki katliama sessiz kalmadık. Gerek Filistin’de ve  gerekse Suriye’de, Myanmar’da yaşanan dramlardan dolayı  bölgemizden aldığımız desteklerle İHH aracılığıyla  2 tır temel gıda maddesi ve 30 bin tl’ye yakında para gönderdik.

   2016 Ramazan ayının ilk haftasını  Bangladeşli ve Myanmarlı kardeşlerimizle geçirdim. Sendikamız aracılığı ve İHH’nın şemsiye altında oradaki kardeşlerimize gözlerinden bir damla yaşı silecek kadar bir yardımla gittik yüreklerimiz yandı.

 Sendikamız Dünyanın her bir yöresinde hizmet Sendikacılığı ve Hılfulfudul geleneğini gösteren Sendika olmuştur.

   Başkanlar kurulu toplantılarına giderken buradan yani yerelde ki sıkıntılarımızı Ankara’ya taşıdık ve buradaki sıkıntılarımızın Ankara da hissedilmesini sağladık.

   2012 yılından beri yayında olan İzmir Diyanet-Sen Web sayfamızda Sendikamızla ilgili veya önemine binaen  güncel haberlerle üyelerimizi bilgilendirmekteyiz.

   Görevlilerimizin  düğün, sünnet ve cenaze merasimlerine iştirak edip  acı ve tatlı anlarında yanında oluyoruz.  Birinci dereceden vefat eden yakınları için Hatim  Mesaj sistemimiz ile 1 saat içerisinde bir hatim okuyup ruhuna bağışlıyoruz

  Yine DİYANET-SEN2 mesaj sistemimiz ile üyelerimizin gerek düğün ve sünnet ve gerekse Cenaze merasimlerini diğer üyelerimize duyuruyoruz.” Diyen başkan Çelik; “Bizleri  desteklediğiniz için hepinize ayrı ayır teşekkür ediyorum”  sözleri ile konuşmasını bitirdi. Daha sonra İlçe Müftüleri selamlama konuşmaları yaptılar.

Başka aday olmadığı için tek liste halinde Seçime geçildi. Sandık’ın açılmasının ardından Nail Çelik ve ekibi yeniden güven tazeledi.

Yönetim Kuruluna Seçilenler; Nail çelik, Gazali Ateş, İshak Karagöz, Bayram İşbilen, Mehmet Turğay, Resul Ersevinç ve Mehmet Yıldırım Seçildiler.

Üst delege ise; Nail Çelik ve Mehmet Örtülü olarak belirlendi.

 

 

244 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret419011
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ