• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://plus.google.com/izmirdiyanet-sen.org/posts

BAYRAKTUTAR: CAMİLERİMİZİN TEK SORUMLULARI İMAMLARIMIZ VE MÜEZZİNLERİMİZDİR

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar , Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşanan olayla ilgili yazılı bir açıklama yaparak;"Camiler halkımıza hizmet vermek için inşa edilmiştir.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar , Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşanan olayla ilgili yazılı bir açıklama yaparak;"Camiler halkımıza hizmet vermek için inşa edilmiştir.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşanan olayla ilgili yazılı bir açıklama yaparak;"Camiler halkımıza hizmet vermek için inşa edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilmiş imamlarımız camilerimizin resmi sorumlularıdır. İmamlarımızın bağlı oldukları kurum Diyanet İşleri Başkanlığıdır. İnegöl'de yaşanan olay bir kurumun işleyişine, din görevlilerinin mücadelesine büyük bir hakarettir. Dernek Başkanları camilerimizde imamların Amiri değildir. İmamlarımıza ahkam kesen, emirler yağdıran bu kişiler hayır hasenat vasfını kişiselleştirmektedir"dedi.

Diyanet-Sen Genel Merkezinden yapılan açıklamada Bayraktutar, imamlarımızın görevleriyle ilgili en ufak bir sıkıntı yaşanmazken, imam lojmanları ile ilgili esas kanun ve hükümler ortadayken 'burası benim -senin kiranı bin lira yaptım, ve bunu elden ödeyeceksin' demek camiyi ticarethane gibi kullanma anlamına geldiğini belirterek şöyle dedi:

"Camilerimizin eksikleri ile uğraşması gerekenler tek fazlalık imamlarmış gibi davranamaz. İnegöl'de yaşanan bu talihsiz olayda astığım astık, kestiğim kestik minvalinde tavırlar sergileyen Dernek Başkanı caminin içinde imam kardeşimizin üzerine yürümüş, cemaatin araya girmesi ve imam kardeşimizi camiden uzaklaştırması sonucu ciddi bir kavga önlenmiştir. Fakat dernek başkanının'Burası benim, ben ne dersem o olur' söylemi yapılan hayrı da, hasenatı da itibarsızlaştırmaktadır. Halkımızdan ricamız şudur, Eğer ki camileri önce hayır adı altında inşa edip sonra ticaret haneye cevirecekseniz, camilerin altına dükkanlar dizip adeta ticari bir pazar oluşturacaksanız ve ben bu caminin sahibiyim deyip ibadethanelerin işleyişini kendi çıkarlarınıza odaklayacaksanız ne olur, ne cami yaptırın, ne de dernek başkanı olun. Biz burada bütün dernek başkanlarını kastetmiyoruz. Kendilerini imamın Amiri, caminin sahibi sanan Dernek Başkanlarını kastediyoruz. Unutmayın camiler Allah'ın birer mabedi, İmamlarda Diyanet İşleri Başkanlığımızın birer görevlileridir. Hesap soracak olan kurum bellidir, hesap verecek olan görevliler bellidir.

Bir daha bu tarz olayların yaşanmaması adına bu talihsiz vak'adan ders çıkarılmalı, hukuki haklarımızı arayacağımız unutulmamalıdır." - ANKARA

HABERLER.COM
https://www.haberler.com/diyanet-sen-genel-baskani-mehmet-bayraktutar-11259121-haberi/
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
705 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret414930
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ