• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://plus.google.com/izmirdiyanet-sen.org/posts

2429 SAYILI YASA UYGULANACAK: AREFE GÜNLERİ DE MESAİ ÖDENECEK

Diyanet-Sen’in Toplu Sözleşme kazanımlarından olan dini bayramlarda din görevlilerine ödenen mesai ücretine Arefe günleri de eklendi.

Diyanet-Sen’in Toplu Sözleşme kazanımlarından olan dini bayramlarda din görevlilerine ödenen mesai ücretine Arefe günleri de eklendi. 

Toplu Sözleşme gereği dini bayram günlerinde İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlara ödenmesi gereken mesai ücreti Ramazan Bayramı’nda 3 gün, Kurban Bayramı’nda 4 gün şeklinde eksik uygulanıyordu. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2'nci maddesinin 1'inci fıkrasının B bendinde; "1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3,5 gündür. 2. Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 4,5 gündür" ifadesine aykırı olarak yapılan uygulama ile ilgili Diyanet-Sen Aydın Şube Başkanı Sait Süleyman Doğan’ın Aydın İl Müftülüğü’ne yazdığı Arefe günlerinde de mesai ödenmesi talebine Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Mahmut Türk’ten olumlu yanıt geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından Aydın Valiliği'ne gönderilen yazıda; ''Bilindiği üzere, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2'nci maddesinin 1'inci fıkrasının B bendinde; "1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3,5 gündür. 2. Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 4,5 gündür" hükmü ile 2018- 2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşmenin 11'inci bölümünün 1'inci maddesinde; "Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, dini bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenir." hükmü yer almaktadır. Buna göre; mezkur kanun maddesinde dini bayram günlerine saat 13.00'den itibaren Arefe günlerinin de dahil olacağı belirtildiğinden, ilgililere arefe günleri için (yarım gün) fiilen çalışmaları şartıyla, yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 4 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenebileceği hususu mütalaa edilmiştir. '' denildi.

Arefe günlerinin de bayramdan sayılarak mesai ücreti ödenmesini sağlayan Diyanet-Sen yine aynı şekilde yasa gereği 1,5 gün olup uygulamada 1 gün mesai ödenen Cumhuriyet Bayramı için de çalışmalarını hızlandırdı.

Toplu sözleşme kazanımlarının uygulanması konusunda da gerekli titizliğin sağlanmasını isteyen ve uygulamaların takipçisi olan Diyanet-Sen’in bir haklı talebi daha böylece gerçekleşmiş oldu.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
208 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret411380
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ