• https://www.facebook.com/izmirdiyanet-sen.org
  • https://plus.google.com/izmirdiyanet-sen.org/posts

KESİN OLMAYAN İFADELERLE VERİLEN DİSİPLİN CEZALARI ENGELLENDİ

Sendikamız Hukuk Bürosu yıllardır olduğu gibi üyelerinin her türlü hakkının korunması adına ciddi bir mücadele vermeye devam etmektedir

Sendikamız Hukuk Bürosu yıllardır olduğu gibi üyelerinin her türlü hakkının korunması adına ciddi bir mücadele vermeye devam etmektedir.

Nitekim, Sendikamız Hukuk Müşavirliğince yürütülen bir davada kesin olmayan ifadeler kullanılmak suretiyle kamu personelinin savunmasının alınmasının usule aykırı olduğu bu sebeple de verilen cezaların da hukuka aykırı olacağı, ortaya konulmuştur.

En güncel kararlardan Ankara Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesinin 30/05/2018 tarihinde almış olduğu karara göre “Davacı tarafından, gerek dava dilekçesinde, gerekse istinaf dilekçesinde, savunma yazısında Ve dava konusu işlemde disiplin cezası ile cezalandırılmasına dayanak alınan fiillerin neler olduğunun yer almaması nedeniyle bunları öğrenemediğini, kendisini neye göre savunacağını bilemediğini Ve dava dilekçesini hazırlamakta zorlandığını ileri sürmüştür.

Buna göre, davacıdan disiplin soruşturması tamamlandıktan sonra savunmasının alınmasına ilişkin 18.07.2017 tarih ve ….. sayılı savunma yazısında, hangi fiiller ile suçlandığının açıkça belirtilmemesi karşısında, usulüne uygun olarak alınmayan savunmanın yetersiz olduğu belirtilerek tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Bu itibarla, yukarıda yer Verilen gerekçe ile dava konusu işlemin iptali yerine, davanın reddi yolunda Verilen Mahkeme kararında hukuki isabet bulunmamıştır.” denilmektedir.

Sendikamız Avukatlarından Hacı Muharrem MANKIR konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede “Böylelikle disiplin soruşturmalarında kamu görevlilerine yöneltilen iddianın neye ilişkin olduğunun net bir şekilde belirtilmesi gerektiği açıktır. Aksi halde kamu görevlisinin savunma hakkı kısıtlanmış ve mevzuattan kaynaklı haklarını kullanması engellenmiş, buna bağlı olarak da hukuka aykırı bir soruşturma geçirmiş olacaktır.” dedi.

Bu durumda, disiplin soruşturmalarında üyelerimizin ne ile suçlandığını bilmeden disiplin cezası almasının hukuka aykırı olduğu Ankara Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi tarafından karara bağlanmış oldu.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
84 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret407281
ÜYELİK

DİYANET TV
SİTE MENÜSÜ